• Home
  • Blog
  • Dostala bych lupénku do uší tak, že jsem neslyšel.

Dostala bych lupénku do uší tak, že jsem neslyšel.

Dostala bych lupénku do uší tak, že jsem neslyšel.

V květnu 2020 FDA urychlil tento lék, aby urychlil jeho schválení.

FDA také upřednostňuje přezkoumání dalšího nového léku, vericiguatu. Je součástí třídy léků na srdeční selhání nazývaných inhibitory rozpustné guanylátcyklázy (sGC). Ve studiích vericiguat snížil riziko hospitalizace nebo úmrtí na srdeční selhání.

Slibně se ukazuje i skupina léků nazývaných inhibitory sodno-glukózového kotransportéru-2 (SGLT2). Zdá se, že tyto léky, které byly poprvé vyvinuty k léčbě cukrovky, snižují riziko úmrtí nebo nutnosti do nemocnice kvůli srdečnímu selhání. Jsou volbou pro lidi s diabetem nebo bez něj.

Nedrogové léčby

Když někdo přijde do mé kliniky se srdečním selháním, nejprve mu upravím léky, abych se pokusil zlepšit jeho příznaky. Snažím se jim zvýšit dávku, jak jen to jde. Pokud se dotyčnému daří dobře, nechám ho na lécích. Některým lidem se ale nedaří nebo se zhorší natolik, že jejich srdeční selhání vážně omezí činnost nebo začne ovlivňovat jiné orgány. Když k tomu dojde, posoudíme je, abychom zjistili, zda jsou dobrým kandidátem na transplantaci srdce nebo zařízení na podporu levé komory (LVAD).

Pomocná zařízení levé komory pomáhají hlavní čerpací komoře srdce vytlačovat krev do těla. Transplantace srdce nahradí poškozené srdce zdravým od dárce. Technologie těchto postupů se zlepšila a lékaři se stali kvalifikovanějšími v jejich provádění. Krátkodobě jsou výsledky pumpy nebo transplantace dost podobné. Z dlouhodobého hlediska ale transplantace srdce pomáhá lidem žít déle.

Pokračování

Výzvy a další léčba

Myslím, že největší výzvou, které v naší každodenní praxi čelíme, je vědět, kdo se s medicínou zlepší a kdo ne. Víme, že existují určité léky, které mohou snížit riziko úmrtí na srdeční selhání nebo toho, že půjdete do nemocnice. Takže lidem nasazujeme ty léky a pečlivě je sledujeme.

Myslím, že budoucností léčby je personalizovaná medicína, kde budeme předepisovat léky, o kterých víme, že budou pro každého člověka fungovat nejlépe. Bude to pravděpodobně trvat mnoho let, než se tam dostaneme.

Technologie LVAD ušla dlouhou cestu. Srdeční pumpa se stala mnohem spolehlivější a pravděpodobnost krvácení, mrtvice a dalších problémů v důsledku pořízení zařízení je nižší. Získání však stále vyžaduje riziko operace na otevřeném srdci. Zařízení také potřebuje napájení z vnějšku těla, takže kabel musí vycházet přes kůži, která je častým zdrojem infekce. V budoucnu je myšlenkou mít zcela implantovatelnou srdeční pumpu, kde nic neprochází kůží. Lidé budou moci plavat a dělat v podstatě cokoli, co chtějí, což zlepší kvalitu jejich života.

Pro lidi, kteří dostanou transplantaci srdce, nyní máme lepší léky, které zabrání imunitnímu systému napadnout nový orgán. Jsme také schopni bedlivě sledovat známky rejekce a vaskulopatie srdečního aloštěpu, což je stav, kdy se tepny zásobující transplantované srdce poměrně rychle zužují. To vedlo ke zvýšení očekávané délky života a nižšímu riziku komplikací po transplantaci. Nyní také víme, že transplantace srdce od dárců s hepatitidou C jsou bezpečnou možností pro lidi, kteří potřebují nové srdce, což pomůže zmírnit celostátní nedostatek orgánů.

Mezitím je klíčem ke zvládnutí srdečního selhání diagnostikovat a včas zahájit léčbu. To vám umožní činit informovaná rozhodnutí o vaší léčbě dříve, než se vaše srdeční selhání stane příliš závažným.

Funkce WebMD Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 07. prosince 2020

Zdroje

ZDROJE:

Abbas Bitar, MD, klinický asistent profesora, Frankel Cardiovascular Center, University of Michigan, Ann Arbor.

AJMC: "Merck získává prioritní kontrolu v NDA pro Vericiguat."

Americká kardiologická asociace: "Podle nových statistik se očekává dramatický nárůst srdečního selhání."

CDC: "Srdeční selhání."

Akademie lékařů pro kardiovaskulární vzdělávání: "Označení FDA Fast Track pro nový selektivní aktivátor srdečního myosinu při HF."

Recenze kardiologie v USA: "Nové léky pro léčbu srdečního selhání."

Podle Tami Seretti, jak bylo řečeno Keri Wigintonové

Pro mě je jedna z nejtěžších věcí na lupénce to, že ji lidé vidí. A někdy na to mají opravdu zvláštní reakce. Když je moje nemoc aktivní, někteří lidé mi říkají, že musím použít určité mýdlo nebo šampon, jako bych se nekoupal. Psoriatické onemocnění kloubů je přesným opakem. to není vidět. Lidé mi řeknou, že to nevypadá, že by se mnou bylo něco v nepořádku.

Budou se ptát: “Proč je to pro tebe tak těžké?”

Cítil jsem se, jako bych byl ve válce sám se sebou. Nechal jsem si vyměnit klouby palce kvůli lupénce. Ztratil jsem vlasy. V podstatě jsem oplešatěl, což pro ženu není to nejlepší.

Strávil jsem spoustu času skrýváním. Ale nakonec jsem se dostal do bodu, kdy jsem se rozhodl, že končím.

Cítil jsem se ošklivě.

Po celou dobu jsem se cítil špinavý.

A jakmile jsem přijal svůj stav – a potkal jsem další, kteří procházeli stejnou věcí – cítil jsem, že o tom musím mluvit.

Mám mnohem větší sebevědomí, když se zdá, že to ví celý svět.

Už se neschovávám

Dřív jsem se vyhýbal košilím bez rukávů, protože jsem měl pod paží lupénku. Musel jsem na poslední chvíli zrušit plány, protože bych nemohl nosit oblečení. Mám inverzní psoriázu. To znamená, že ho dostávám do kožních záhybů a třísel. A kdo chce říct, "Nemohu nosit spodní prádlo, protože se mi zařezává do zlomené kůže na nohou."

Ale nakonec jsem vyšel a řekl: "To jsem já. To je to, co mám. To je to, s čím žiju. Jestli o tom chceš vědět, můžu ti to říct. Pokud ne, je to v pořádku. Jen mě neurážej."

Moji přátelé říkali, že mé minulé činy dávaly velký smysl, když jsem konečně prozradil svůj stav. To byla taková úleva. Začal jsem mít ze sebe lepší pocit. Navíc jsem se začal cítit fyzicky lépe. Neměl jsem tolik svědění a pálení, protože jsem neměl tolik stresu.

Držel jsem to tak dlouho, aniž bych si uvědomoval, že tím, že se schovávám, jsem byl sám sobě největším nepřítelem.

papillor co obsahuje

Pokračování

Hledání Nového Já

Chodil jsem dvakrát nebo třikrát týdně na hodiny do posilovny. Nic mě nezastavilo v mém tréninku. Jen jsem protlačil bolest kloubů. Pak bych skončil na 3 dny v posteli. Ale jednoho dne, před několika lety, jsem řekl "To je šílené. Potřebuji si najít nového koníčka a přestat si ubližovat."

Tehdy jsem se stal mentorem „One to One“ pro Národní nadaci pro psoriázu. Je to program, který spojuje lidi jako já – někoho, kdo žije s psoriázou roky – s někým, kdo byl právě diagnostikován. Je to moje nová vášeň. Chci se ujistit, že cesta dalšího člověka nebude tak těžká jako moje.

Hodně mě utěší pomáhat druhým. Když jsem zjistil, že mám lupénku, nikdo, koho jsem znal, o tom otevřeně nemluvil. Cítil jsem se tak sám. Nyní mám komunitu, do které patřím.

Nechápejte mě špatně. Můj manžel je fantastický roztleskávačka. Ale sedět s někým, kdo to skutečně má, kdo vlastně ví, o čem mluvím, je ten nejúžasnější pocit na světě.

Zlepší se to

Možná si myslíte, že vaše diagnóza je konec, ale ve skutečnosti je to začátek. Nyní víte, co způsobuje vaše příznaky. Najdete lék, který funguje, a budete se cítit lépe. Budete mít znovu život. Možná nemáte život, který jste žili dříve, ale můžete mít takový, který je smysluplný a produktivní.

Nikdo mi nevěří, když jim to říkám, ale je to opravdu tak. Býval jsem zedník, vždy jsem stál vzadu. Nyní se setkávám se svými státními zástupci nebo jdu na Capitol Hill, abych si promluvil o tom, jaké to je mít lupénku. Dělám všechny tyhle věci, o kterých jsem si nikdy nemyslel, že je zvládnu.

A je tu velký rozdíl v mých příznacích před a po diagnóze. Moje pokožka hlavy bývala tlustá šupinami. Dostala bych lupénku do uší tak, že jsem neslyšel. Jednou jsem šel na pohotovost, protože jsem si nemohl přitížit kotníky. 

Pokračování

Chvíli mi trvalo, než jsem našel léčbu, která fungovala. Ale teď beru lék, který mi dá asi 85% čistotu bez nových bolestí kloubů. tomu říkám výhra. Část mé lupénky je stále viditelná, například na pokožce hlavy a uších. Ale teď se podívám do zrcadla a nestydím se. To je pro mě velká věc.

Psychicky se cítím nejlépe za 20 let.

Tami Seretti, 53, byla diagnostikována lupénka, když jí bylo 27 let, a psoriatická artritida ve 38 letech. Je aktivní v National Psoriasis Foundation. Je také zastáncem Clara Health’s Breakthrough Crew a Arthritis Foundation. Žije se svým manželem, mámou, třemi kočkami a psem v Center Township, PA.

Pokud vám byla diagnostikována cukrovka, váš lékař mohl uvést, že máte vyšší riziko srdečních onemocnění. Pokud tato myšlenka zní ohromující, mějte to na paměti: Výzkum ukazuje, že snaha o kontrolu diabetu dnes může pomoci předejít srdečním problémům a dalším komplikacím.

Nikdo se však nenarodil s tím, že ví, jak cukrovku zvládat. Naučit se specifické dovednosti, které vám pomohou zlepšit vaše zdraví, nějakou dobu trvá. S dostatečnou praxí se z vás stane profík. Zde je několik, na které je třeba se zaměřit.

Vědět, jak si změřit hladinu cukru v krvi. Kontrola hladiny cukru v krvi vede dlouhou cestu k udržení srdečních problémů a dalších komplikací diabetu na uzdě. Takže budete chtít pravidelně kontrolovat své úrovně. Když je hladina cukru v krvi příliš vysoká, můžete upravit svůj jídelníček, životní styl, léky nebo vše výše uvedené.  

Budete používat malé elektronické zařízení zvané glukometr. Umyjte a osušte si ruce, vložte testovací proužek do zařízení a píchněte si do prstu jehlu, která je součástí testovací sady. Dotkněte se a podržte krev na testovacím proužku. Některé měřiče vám pomohou vést digitální záznamy o vašich výsledcích, ale můžete si je také zapsat na papír.

Zeptejte se svého lékaře, jak často byste si měli kontrolovat hladinu cukru v krvi. Pokud není uvedeno jinak, vaše hladiny by měly být mezi 80 a 130 mg/dl před jídlem a méně než 180 mg/dl 2 hodiny po jídle.         

Ovládněte své léky. Pokud užíváte léky na cukrovku, je důležité pochopit, jak fungují a jaké vedlejší účinky můžete očekávat. Pokud používáte inzulín k léčbě cukrovky, ujistěte se, že rozumíte tomu, jak zjistit, kolik ho v různých situacích potřebujete. Pokud máte potíže, poraďte se se svým lékařem. Mohou vám pomoci nebo vás spárovat s pedagogem v oblasti diabetu, který s vámi může pracovat na získání správné dávky pokaždé.

Sledujte své sacharidy. Sacharidy ovlivňují hladinu cukru v krvi více než bílkoviny nebo tuky. Jejich sledování vám může pomoci ujistit se, že nejíte příliš mnoho – a z dlouhodobého hlediska vám pomůže postarat se o své srdce.

Pokračování

Když je hladina cukru v krvi vysoká po dlouhou dobu, může dojít k poškození nervů a svalové tkáně, které udržují vaše srdce v činnosti. Může také zvýšit vaši hladinu zánětu, stejně jako cholesterolu a krevních tuků nazývaných triglyceridy. To vše může vést k onemocnění srdce.

Výživový poradce nebo učitel diabetu vám může pomoci naučit se počítat sacharidy. Často to znamená věnovat pozornost velikosti porcí, kontrolovat štítky na potravinách a učit se, jak zaúčtovat čerstvé potraviny, které štítek nemají. Váš tým péče o cukrovku vám také může pomoci porozumět správnému množství sacharidů, na které byste se měli každý den zaměřit, protože pro každého je to jiné.

Snažíte se držet zdravé stravy nebo zhubnout? Zkuste si zapsat všechna jídla, která jíte, a také počet sacharidů. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří si vedou jednoduchý jídelní deník, jedí zdravěji a snáze shazují kila než ti, kteří tento krok vynechají.         

Poznejte dobré od špatných sacharidů. Sledování sacharidů je důležité, ale nezapomeňte, že všechny sacharidy nejsou stejné. Rafinované nebo „jednoduché“ sacharidy jako bílý chléb, sušenky a bramborové lupínky mají málo živin a mají málo nebo žádnou vlákninu. Tyto sacharidy skutečně zvyšují hladinu cukru v krvi a přispívají k nárůstu hmotnosti.

Ale komplexní sacharidy, jako je zelenina a celozrnné pečivo, mají vlákninu a vaše tělo je rozkládá pomaleji. To vede ke stabilnějšímu proudu krevního cukru. Jsou také bohaté na živiny a často mají nižší obsah kalorií. To je důvod, proč je upřednostníte před jednoduchými sacharidy, takže je méně pravděpodobné, že budete obézní nebo budete mít vysoký cholesterol a krevní tlak. Kdykoli je to možné, vybírejte zeleninu, ovoce, fazole, čočku a ořechy – a když jíte chléb, těstoviny nebo rýži, ujistěte se, že jsou označeny jako „100% celozrnné“. “

Dobýt svůj kalendář. Když máte cukrovku, každodenní cvičení je nutností pro řízení hladiny cukru v krvi a udržení srdce v dobré kondici. A jedním z nejjednodušších způsobů, jak zajistit, aby se to stalo každodenním zvykem, je naplánovat si to jako u jakékoli jiné důležité schůzky. Budete chtít koordinovat své cvičení s jídlem a léky. Poraďte se se svým lékařem o nejlepší denní době pro cvičení.

Pokračování

Další věc, kterou si poznamenejte do kalendáře: pravidelné kontroly u lékaře. Kromě každoroční schůzky si objednejte návštěvu, kdykoli si myslíte, že si budete muset upravit inzulin nebo jiné léky, máte problémy se správou hladiny cukru v krvi nebo si všimnete nových zdravotních problémů souvisejících se srdcem nebo hladinou cukru v krvi.

Naplánujte si jídla. Rozhodování o tom, co budete jíst předtím, než to sníte, je jednoduchý, ale super účinný způsob, jak zlepšit svůj jídelníček, ukazuje výzkum. Na začátku každého dne si můžete udělat plán – nebo ještě lépe, udělejte si pár minut, než půjdete nakoupit – naplánovat si jídlo na každý týden. Zatímco zdravá strava může zahrnovat příležitostné jídlo v restauraci, dejte si záležet na vaření co nejvíce. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří mají alespoň pět domácích jídel týdně, jedí více ovoce a zeleniny, dostávají více živin a mají menší pravděpodobnost nadváhy ve srovnání s lidmi, kteří častěji stolují venku. To je vítězná kombinace pro vaši hladinu cukru v krvi a vaše srdce.

Naučte se rozpoznat – a zmáčknout – stres, jakmile zasáhne. Stres může zvýšit hladinu cukru v krvi. Může také vést k problémům se spánkem a nasměrovat vás k chování poškozujícím srdce a zdraví, jako je přejídání, kouření a nadměrné pití alkoholu. Může vás to dokonce odradit od toho, abyste se drželi svého plánu léčby diabetu.

Neexistuje způsob, jak úplně zakázat stresové situace ve vašem životě, takže dávejte pozor na náznaky, že se stres hromadí – například úzkostné myšlenky, bušení srdce nebo sklon k méně než zdravému chování, jako je pití alkoholu. (Vedení deníku může posílit vaše sebeuvědomění.) Přemýšlejte o tom, jak můžete změnit svou reakci na stresové situace.

Jakmile si uvědomíte, že vaše hladina stresu stoupá, použijte techniku ​​​​odbourávání stresu. Hluboké dýchání, meditace, procházka a rozhovor s přítelem jsou některé chytré způsoby, jak zkrotit napětí. Pokud máte problém najít strategii, která funguje, navštivte odborníka na duševní zdraví, jako je sociální pracovník nebo psycholog. Mohou vás naučit nové dovednosti pro zvládání náročných emocí a udržení stresu. 

WebMD Medical Reference Zhodnotila Brunilda Nazario, MD dne 24. září 2019

Zdroje

ZDROJE: