• Home
  • Blog
  • Išvada: visi mėgsta dramblius, šis virusas yra siurblys

Išvada: visi mėgsta dramblius, šis virusas yra siurblys

Išvada: visi mėgsta dramblius, šis virusas yra siurblys

Šiais laikais taip nėra, bet tai nebuvo taip seniai, kai mes praktikavome keletą gana gėdingų egzotiškų gyvūnų „gauti“ metodų. Tai nekeičia mūsų pareigos rūpintis gyvūnais šiuolaikiniuose zoologijos soduose ir nepalengvina nelaisvėje laikomų rūšių grąžinimo į lauką. Ir tai nereiškia, kad gamtoje esančios rūšys negali pasinaudoti žiniomis, gautomis iš nelaisvėje laikomų giminaičių.

Po Lily mirties zoologijos sode kilo protestai ir, nors jie apskritai priešinosi dramblių nelaisvei, buvo keletas pasiūlymų, kad zoologijos sodas buvo atsakingas už mirtį. Žinoma, aktyvistai nusiteikę prieš nelaisvę, todėl jie yra motyvuoti dėl bet kokių neigiamų pasekmių priskirti kaltę zoologijos sodui. Pasak aktyvistų tinklalapio Care2.com, „Nelaisvėje esantys drambliai yra jautrūs gyvybei pavojingoms sveikatos problemoms, tokioms kaip … endoteliotropinis herpes virusas“. Tačiau EEHV buvo užfiksuotas laukiniuose drambliuose ir nėra įrodymų, kad jis dažniau pasitaiko nelaisvėje. Tai nereiškia, kad nėra svarbių skirtumų tarp nelaisvėje laikomų ir laukinių gyvūnų (pavyzdžiui, yra daugybė nelaisvėje laikomų juodųjų raganosių ligų, kurios jų laukiniams kolegoms beveik nežinomos), tačiau tai nereiškia, kad kiekviena zoologijos sodo problema. gyvūnas gauna, nes jis yra zoologijos sode.

Vienas iš pagrindinių teiginių, kuriuos vis dar teigia aktyvistai, yra tai, kad EEHV hemoraginė liga yra nenatūralių zoologijos sodo sąlygų, kai įvairios rūšys dažnai yra arti, rezultatas. Kaip minėta pirmiau, tai buvo pradinė hipotezė, kodėl herpes virusas gali sukelti mirtiną ligą, kaip įtariama, nevietiniam šeimininkui. Nuo tada per pastaruosius 20 metų atlikti tyrimai parodė, kad yra daugiau nei tuzinas EEHV potipių ir kad ne tik dažniausiai miršta afrikinių dramblių tipai (EEHV1A ir EEHV1B), bet ir laukiniai Azijos drambliai, kurie niekada nebuvo buvo netoli Afrikos drambliai mirė nuo ligos. Atrodo, kad mirtingiausi potipiai iš tikrųjų yra prisitaikę prie Azijos dramblių, nors niekas nežino, kodėl.

Žinių apie EEHV spragos

„Mes nežinome, bet dirbame ties tuo“ tikriausiai būtų tinkamas šūkis EEHV tyrinėtojams. Yra tiek daug dalykų, kurių mes nežinome apie šį reikšmingą dramblių žudiką. Tai nepatenkins sielvartaujančios visuomenės ar aistringų aktyvistų po dramblio veršelio mirties, tačiau tai yra tiesa. Per pastaruosius 20 metų nuo tada, kai buvo aprašyti pirmieji atvejai, buvo nuveikta daug darbo su šia liga (čia prisidėsiu sau už dramblių kalambūrą), tačiau vaizdas darosi vis painesnis, mažiau.

Štai keletas slegiančių faktų, kuriuos sužinojome apie EEHV: per pastaruosius 50 metų jis nužudė apie 20–30 % nelaisvėje gimusių dramblių veršelių, gimusių Šiaurės Amerikos zoologijos soduose. Visame pasaulyje užfiksuota apie 100 atvejų, didžioji dauguma Azijos dramblių veršelių (žinomi tik keturi atvejai tarp afrikinių dramblių), ir yra apie aštuonis išgyvenusius žmones. Visi išgyvenusieji buvo gydomi brangiais ir kartais sunkiai prieinamais antivirusiniais vaistais, nors daugelis nugaišusių gyvūnų taip pat buvo gydomi šiais vaistais, todėl sunku pasakyti, ar gydymas iš tiesų padėjo, ar ne. Daugiausia miršta nuo 1 iki 4 metų amžiaus gyvūnai. Šios ligos epidemiologija buvo sunkus riešutėlis, nes beveik kiekvieną atskirą atvejį sukėlė skirtinga padermė ir nėra aiškios priežasties, kodėl kai kurie asmenys yra paveikti, o kai kurie ne. Viena iš beprotiškiausių problemos dalių yra ta, kad šis virusas yra endeminis beveik kiekvienoje tirtoje dramblių bandoje, todėl labai mažai tikėtina, kad pavyktų jį išnaikinti. Jis dešimtmečius žudo jaunus dramblius į kairę ir į dešinę, ir mes nesuprantame, kaip jis perduodamas, kodėl jis toks virulentiškas ar kaip to išvengti. Galbūt tai netgi buvo dramblių mirtingumo priežastis šimtus, jei ne tūkstančius metų, bet mes neturime supratimo.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl mūsų žinios yra ribotos, yra ta, kad kol kas nepavyko užsiauginti viruso laboratorijoje, nepaisant, matyt, daug pastangų tai darydami. Jei šią kliūtį pavyktų peržengti, galėtume padaryti daug daugiau pažangos suprasdami apie ligos patologiją ir gydymą. Neseniai įvyko dramblių ląstelių kultūros pokyčių, kurie gali mus suartinti, be to, yra daug labai protingų žmonių, kurie labai sunkiai dirba spręsdami šią problemą.** Neginčijama, kad nelaisvėje laikomų dramblių tyrimai labiausiai atskleidė šią ligą. Taip pat pagrįsta įtarti, kad vieninteliai gyvūnai, išgyvenę nuo ligos, yra nelaisvėje esantys gyvūnai, kuriems buvo suteikta veterinarinė priežiūra.

Išvada: visi mėgsta dramblius, šis virusas yra siurblys

Jos kamienas ir uodega yra ta, kad EEHV hemoraginė liga yra viena iš rimčiausių grėsmių, su kuriomis susiduria pasaulinė Azijos dramblių populiacija, ir mes apie tai žinome labai mažai. Aistros, kurias pakurstė garsi gyvūnų mirtis zoologijos sode, yra suprantamos, tačiau šiuo atveju tikriausiai nekaltina. Atsitiktinai pažįstu žmones tiek stovykloje „Išlaisvink pachydermus“, tiek „Kasdienės individualių dramblių priežiūros zoologijos soduose“ grupėje. Juos sieja produktoapzvalga.top didelė meilė šiems gyvūnams ir noras juos apsaugoti. Tiesa ta, kad mes tiek mažai žinome apie EEHV ir ką su juo daryti, kad gali praeiti daug laiko, kol gausime gerus atsakymus. Nelaisvė turi savo trūkumų, ir yra pagrindo įtarti, kad daugelis „charizmatiškų“ rūšių, tokių kaip drambliai ir orkos, kurias šiuo metu galite pamatyti zoologijos sode, nebus rodomos amžinai, tačiau yra neabejotina mokslinė nauda, ​​kurią galima gauti neinvaziškai tyrinėjame šiuos padarus, kol jie yra mūsų globoje.

Nuotraukoje: DAAAAWWWWW!!!!!

Ir po to baisumo leiskite man pristatyti:

*Yra trys išlikusios dramblių rūšys, iš kurių dvi dažniausiai laikomos zoologijos soduose: afrikinis krūminis dramblys (Loxodonta africana) ir azijinis dramblys (Elephas maximus). Trečioji rūšis – afrikinis miško dramblys (Loxodonta cyclotis) nelaisvėje yra labai retas arba visai neegzistuoja. Super-nerd taškais yra žinomos 185 išnykusių dramblių rūšys.

**Daugelis jų dirba Nacionalinėje dramblių herpeso viruso laboratorijoje, kuriai vadovauja Smithsonian nacionalinis zoologijos sodas, nors su šia problema dirba daug zoologijos sodo veterinarų ir tyrėjų.

Autorius

Gregas Vyskupas

Gregas Bishopas yra veterinaras Oregone, daugiausia dirbantis su šunimis ir katėmis. Kaip SBM tinklaraščio gerbėjas, milžinišką blogo mokslo ir informacijos kiekį veterinarijos srityje jis mato kaip galimybę, o ne problemą! Bet ir problema.

Pastaba: ne toks baltas paltas. Kas yra geras berniukas!?!? Tu geras berniukas!!!

Pastaraisiais metais veterinarai domisi, kaip sumažinti pacientų baimę ir stresą. Taip yra ne todėl, kad gyvūnai tampa švelnesni, plonaodžiai tūkstantmečiai, o dėl didesnio sąmoningumo ir susirūpinimo mūsų paciento emocinėmis būsenomis. Tai puiku ir aš neturiu su tuo problemų! Tačiau, kaip dažnai nutinka, yra daug produktų ir paslaugų, kurie dabar parduodami specialiai siekiant sumažinti baimę, kol neturime daugumos jų įrodymų. Koks yra mokslu pagrįstas bet kurio iš jų argumentas? Yra nemažai tyrimų, šunų ir kačių baimės ir streso, tačiau labai mažai iš jų tiesiogiai susiję su veterinarijos klinika, o (įspėjimas apie spoilerį) beveik nėra nė vieno, tiesiogiai tiriančio baimę mažinančias intervencijas.

Kodėl baimė veterinarijos klinikoje yra problema?

Vienas dalykas, kuris atrodo akivaizdus ir patvirtintas tyrimais, yra tai, kad dauguma naminių gyvūnėlių bijo, kai jie atvyksta į kliniką, beveik 80% šunų vieno tyrimo metu. Kartais klinikoje daromi skausmingi ar baisūs dalykai, tačiau dažnai užtenka vien buvimo tame pačiame bloke su veterinaru, kad sukeltų Shih Tzu šiurpuliukus. Šis baimės atsakas nėra naudingas nė vienai iš dalyvaujančių šalių. Gyvūnų savininkai nenori matyti savo gyvūno bėdoje, veterinarijos darbuotojai nenori jaustis kaip kankinantys savo pacientus* (nors kai kurių reikėtų bijoti), o patys augintiniai nori nebūti siaubo būsenoje. Be etinių nemalonumų gąsdinti gyvūnus, kuriems mes stengiamės padėti (deja, aš tiesiogine prasme išgąsdinau daugelį naminių gyvūnėlių), padidėjusi baimė ir stresas gali turėti neigiamų fiziologinių pasekmių. Nors neaišku, kaip tai tiksliai susiję su kokiomis nors konkrečiomis ligomis ar sąlygomis, jei yra koks nors poveikis, tai tikriausiai nėra geras! Baisūs gyvūnai taip pat labiau nori kąsti ar kasytis, o tai gali rimtai sužaloti žmones ir augintinius. Yra daugybė gyvūnų, kurių net negalima ištirti be sedacijos, ir aš kalbu ne tik apie pavojingus didelius gyvūnus. Jei galėtume sumažinti savo pacientų baimę, tai pagerintų gyvenimą visiems.

Kaip mes apibrėžiame baimę veterinarijos klinikoje?

Viena iš didelių kliūčių yra ta, kad baimę, skirtingai nei midichlorido skaičių, sunku išmatuoti. Nors visi žinome, kad tai yra, baimei tirti naudojama gluminanti daugybė skirtingų matavimų. Apsvarstykite daugybę skirtingų elgesio tipų, kurie gali reikšti, kad gyvūnas bijo: drebėjimas, alsavimas, sustingimas, slėpimasis, net šlapinimasis ir tuštinimasis. Daugelis gyvūnų nerodo jų visų, o kai kurie iš jų yra būdingi tik baimei, todėl sunku gauti objektyvų „baimės balą“. Buvo naudojama daug metrikų (streso hormonų lygis, gyvybiškai svarbios priemonės, elgesio analizė, savininkų apklausos ir kt.), tačiau universalios vertinimo technikos nėra. Baimės mažinimo tyrimuose tai drumsčia vandenį, nes kartais obuolius lyginame su kortizolio kiekiu seilėse.

Kokios intervencijos mažina baimės stresą apsilankymų pas veterinarą metu?

Šioje apžvalgoje pateikiama daug to, kas, kaip žinome, sukelia baimę ir stresą veterinarijos pacientams, ir rekomendacijos, kaip pagerinti situaciją. Stebina tai, kad dauguma rekomendacijų yra pagrįstos nuomone arba ekstrapoliuotos iš kitų tyrimų rezultatų. Jei nėra kitų duomenų, tai nebūtinai yra blogai. Yra daug akivaizdžių dalykų, kurie turėtų padėti, pavyzdžiui, atskira laukimo zona šunims ir katėms (kad du kilogramus sveriančios gamtos bjaurybės, žinomos kaip arbatinio puoduko čihuahua, nesijaustų tarsi apsuptos tigrų). Velionė daktarė Sophia Yin daug rašė apie kai kurias itin naudingas strategijas, kaip sumažinti baimę klinikoje (pavyzdžiui, žr. šį naudingą vadovą, kaip pasveikinti šunį), kurias palaiko dauguma veterinarijos gydytojų. Tačiau, atsižvelgiant į agresyvią mažos baimės strategijų rinkodarą, ar neturėtume išbandyti ir įrodytų intervencijų?

Bandžiau rasti tai, ką galėčiau, atlikdamas klinikinius tyrimus dėl baimės ir streso mažinimo strategijų, tačiau literatūroje yra slegianti mažai. Aš taip pat negalėjau pasiekti kiekvieno straipsnio ar įvertinti visų metodikų, o sisteminė apžvalga tai nėra. Toliau pateikiamas negausus nedidelių klinikinių tyrimų ir ekstrapoliacijų rinkinys, kuris šiuo metu yra mūsų įrodymų, mažinančių šunų ir kačių, besilankančių jų veterinarijos klinikose, baimę.

Tvarkymo technikos

Kai kurių buvimo pas veterinarą patirties pakeitimas gali būti žemai kabantis vaisius, nes daugelis to, kas sukelia gyvūnų baimę, neturi nieko bendra su skausmingais dirgikliais (pavyzdžiui, stovėjimu ant svarstyklių). Rankinis suvaržymas arba „paciento tvarkymas“ dažnai yra būtinas skiepijant ar paimant kraujo mėginius, o įvairiose klinikose labai skiriasi. Nepaisant daugybės konkrečių rekomendacijų dėl „mažo streso“ rankinio suvaržymo, yra tik vienas mažas tyrimas, rodantis, kad šie metodai parodė tam tikrą teigiamą poveikį šunims veterinarijos klinikoje. Savininko skatinami metodai, tokie kaip nešiotojų mokymas (desensibilizacijos metodas, kai žemo laipsnio laipsniškas paprastai baimingo dirgiklio poveikis galiausiai sumažina jo baisumą), pasirodė esąs naudingi katėms. Čia yra daug potencialo, bet dar mažai kas ištirta.

Narkotikai

Kai reikia trumpuoju laikotarpiu sumažinti baimę (t. y. 30 minučių apsilankymas pas veterinarą), geriamieji raminamieji vaistai yra puikus pasirinkimas, nes juos galima vartoti namuose, jie paprastai yra saugūs ir galioja neilgai. Nepaisant to, kad šiam tikslui dažniausiai išleidžiama įvairių vaistų, turime labai nedaug tyrimų apie farmakologinės baimės mažinimą šunims ir katėms, patenkantiems į kliniką. Ir gabapentinas, ir trazodonas buvo atlikti nedideliuose kontroliuojamuose tyrimuose su katėmis, tačiau, mano žiniomis, su šunimis tyrimų nėra. Yra vaistų, kurie yra veiksmingi šunų baimės mažinimui (dažniausiai garsiems garsams, tokiems kaip griaustinis ar fejerverkai)** ir kurie tikriausiai taip pat tiktų apsilankant veterinarijos gydytojui, tačiau niekas to dar neištyrė.

Muzika

Žinoma, mintis naudoti narkotikus naminiams gyvūnėliams atpalaiduoti sukelia liūdną vaizdą, todėl visada kyla noras ieškoti „alternatyvių“ strategijų. Nieko nėra alternatyvesnio už muzikos terapiją, ir aš kalbu ne tik apie The Shins. Muzika buvo daug ieškoma siekiant sumažinti gyvūnų baimę, bet, deja, mažai kas leidžia teigti, kad ji būtų naudinga naminiams gyvūnėliams klinikoje. Mano žiniomis, buvo atliktas tik vienas tyrimas su šunimis veterinarinėje aplinkoje ir jis neparodė jokio teigiamo poveikio. Yra keletas kitų tyrimų su prieglaudoje esančiais šunimis, įskaitant vieną, kuris rodo, kad jie atrodo labiau atsipalaidavę, klausydami Bethoveno, o ne Judo Priesto (manoma, kad gyvūnams atskleidimas Nickelback buvo laikomas per žiauru, kad gautų etinį leidimą). Katėms nėra bandymų naudojant muziką per egzaminus, tačiau anestezijos metu gali atsirasti tam tikras fiziologinis klausos dirgiklių poveikis. Tai tikrai įdomi ir patraukli intervencija, bet mums reikia daugiau įrodymų.

per GIPHY

Muzikos terapija, sukelianti vestibuliarinius požymius kačiukams

Feromonai

Feromonų terapijos idėja yra ta, kad mes galime užgrobti vomeronasalinį organą tam tikrais lakiaisiais junginiais ir sukelti stiprius elgesio būdus. Feromonai atlieka svarbų biologinį vaidmenį daugelyje gyvūnų ir yra šiek tiek tikėtini, tačiau daugelis duomenų apie mažus gyvūnus nepatvirtino. Tačiau yra keletas nedidelių teigiamų tyrimų, kurių vienas rodo poveikį šunims veterinarijos klinikoje, o kitas – sumažintą baimės reakciją į griaustinį. Vienintelis tyrimas su katėmis veterinarinėje aplinkoje neparodė jokios naudos. Geriausiu atveju tai yra mišrus maišas, bet kad jūs negalvotumėte, kad veterinarijos srityje esame vieninteliai pakankamai svetimi, kad taikytume feromonoterapiją, matyt, yra žmogui raminantis feromonas, kuris naudojamas psichikos sutrikimams gydyti.

Įvairūs kvapai, šiek tiek panašūs į feromonus, buvo įvertinti dėl jų poveikio šunų ir kačių elgesiui, dažniausiai prieglaudose. Kadangi augintiniai yra labai jautrūs uoslės dirgikliams, gali būti, kad tam tikri kvapai gali turėti įtakos elgesiui, tačiau, mano žiniomis, veterinarijos praktikoje nėra įprastai rekomenduojamo kvapo ar difuzoriaus. Manau, galima sakyti, kad neturime „įprastų kvapų“.

Įvairūs

Keista, bet tokį tyrimo mastą galėjau rasti. Tačiau panašiai kaip Usidore the Blue pavadinimai, gali būti ir kitų baimę mažinančių strategijų, apie kurias aš dar negirdėjau.